HaberSanayiiSavunma SanayiTeknoloji

Milli Muharip Uçağındaki Son Gelişmeler

Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir yaptığı açıklamada, Milli Muharip Uçağı “MMU” için yerli motor geliştirmesine zaten başlanmışken, diğer taraftan da ilk prototipler için F110 motor kullanılmasına karar verdik. MMU hem yerli motora uygun hem de F110 ‘a uygun olarak geliştirilecek.”

Demir ayrıca “F110 motorunun tedariğinde bir sorun yok, bu motor çok iyi bildiğimiz; hem TUSAŞ’da büyük oranda üretilebilen hem de yıllardır kullandığımız, bakımlarını ve onarımları ile herşeyini yapabildiğimiz bir motor. Şuanda 5-6 motorun tedariği de yapılmış durumda” diye ekledi.

General Motors tarafından geliştirilen turbo fan motor sistemleri, TSK envanterinde yer alan F-16 savaş uçaklarımızda da kullanılmaktadır. Ayrıca TFX MMU için de yerli motor çalışmaları devam ediyor.

Türk Havacılık Ve Uzay Sanayi, Türk Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan ve 2030’lu yıllardan itibaren kademeli olarak elden çıkarılması düşünülen F-16 uçaklarının yerini TFX uçaklarının alabilmesini planlıyor.

TFX büyüdü

Son dönemde TFX uçaklarında bazı değişikliklere de gidildi bunlar; ilk açıklanan rakamlarda kanat uzunluğu 14m iken 19m’ye çıkarıldı. Uçak daha ağır bir hale geldi, motorlar güçlendirildi ve uçağın hızı ilk aşamada mach 1.7 iken şuan mach 2’ye yükseltildi. Bu da 2400km/s hız demek. Faydalı yük taşıma kapasitesi de geliştirilen özellikler arasında.

Yüksek teknoloji gerektiren 5.Nesil savaş uçaklarını sayılı ülkeler üretebiliyor. ABD’nin F-35 ve F-22’leri, Rusya’nın SU-57’si, Çin’in J-20 ve J-31’leri, Japonya’nın X2 deneysel savaş uçakları ve Güney Kore’de KF-X modelleri bulunuyor.

Türkiye kendi ihtiyaçlarını karşılayabilmek için bu trendi kaçırmak istemiyor. 2024-2025 yıllarında ilk uçuşlarına başlaması beklenen TFX 5.Nesil savaş uçağı için TUSAŞ, ASELSAN, ROKETSAN ve en son olarak katılan HAVELSAN gibi firmalar projeye yoğunluk vermiş durumda ve her aşamada bu firmaların yeni mühendis ilanlarını görebilirsiniz.

ASELSAN, projeye başından itibaren dahil bir firma ve uçağın elektronik altyapı sistemleri ve radar sistemlerini üstlenmiş durumda. TFX e özel üretilecek AESA radarı ise ilk prototipler kullanılmak üzere hazır duruma gelecek.

ROKETSAN, hem başka uçaklarda kullanılabilecek hem de TFX’in ana silahlarını oluşturacak havadan havaya füzelerin test aşamasına geldi. Bunun dışında havada karaya atılan SOM tipi füzeler zaten geliştirilmiş durumda. Firma, TFX için muhimmat geliştirmeye devam ediyor.

HAVELSAN, en son katılan yerli firma, TFX için yazılım geliştirecek. Daha önce de birçok ülke ve firmaya eğitim simulatörleri üretmiş bir firma olan HAVELSAN, TFX’e özel eğitim ve simülator kısmını da üstlenmiş durumda.


Yazıyı beğendiyseniz ve bu tarz yazıların gelmesi için destek olmak isterseniz; sitede gösterilen reklama tıklamanız yeterlidir. Teşekkürler

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
error: İçerik Korumalıdır !!
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitenin devamlılığını sağlayabilmek için reklamlar gerekli. Anlayışınız için teşekkürler
%d blogcu bunu beğendi: