HaberIOS

Apple İçin 5G Süreci Çok Zor Olacak

Qualcomm, Apple’a Çip Satmayı Reddetmiş!

Apple, Qualcomm’un LTE modemlerini bu yıl iPhone XS ve iPhone XR’da kullanmak istedi ancak Apple’dan Jeff Williams’a göre; Qualcomm, mevcut yasal anlaşmazlıkları nedeniyle Apple’ın teklifinin geri çevrildiğini belirtti.

2017 iPhone üretiminde, hem Intel hem de Qualcomm modemleri kullandıktan sonra Apple, yine 2018 iPhone’larda iki şirketten de çip kullanmayı planladığını söyledi. Ancak Qualcomm’un Apple’a yongaları satmayı reddetmesi, Apple’ı ihtiyaçlarının büyük çoğunluğunu Intel’den telafi etmeye zorladı.

Ardından Apple, Qualcomm’un kablosuz çiplerinin üretiminde tekel olmaya çalıştığı gerekçesiyle dava açtı. Önceki anlaşmalara göre; Qualcomm patent haklarından dolayı her iphone üretiminden 7.5$ pay alıyor. Apple ise Qualcomm teknolojisine oldukça ilgili olmasına rağmen bu ücretin yüksek olduğunu düşünüyor.

Qualcomm ile yaptığı görüşmelerde Apple, sadece Qualcomm yongalarını kullanması için ağır anlaşmalara imza atmaya zorlandı. Qualcomm ayrıca, ürün başına olan 7.5$ patent payını da artırmak istedi. Ancak Apple şartları kabul etmedi ve Qualcomm ürünlerini kullanamadı.

Apple İçin 5G’ye Geçiş Zor Olacak

Apple, Qualcomm ile olan bu mücadelesi yüzünden 5G’ye geç kalabilir. Android kullanan akıllı telefon üreticilerinin büyük bir kısmı 2019’da bir 5G telefonu piyasaya sürecektir. Ancak Apple, modemleri için Intel’e tamamen bağımlı. 5G donanımlı Intel yongalarının ise 2020‘de hazır olması bekleniyor. Bu durumda 2020 yılına kadar 5G iPhone olması beklenmiyor.

Ancak Apple, Intel’in hazır olmasını beklemiyecek. Apple da kendi modemlerini üretebilmek için yoğun şekilde çalışıyor. Şirket ayrıca Qualcomm’da çalışmış mühendisleri ekibine katmaya çalışıyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
error: İçerik Korumalıdır !!
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitenin devamlılığını sağlayabilmek için reklamlar gerekli. Anlayışınız için teşekkürler
%d blogcu bunu beğendi: