CES 2020Haberİnceleme

Uyku apnesini dahi tespit edebilen bir akıllı saat: Withings-ScanWatch

Fransız giyilebilir teknoloji üreticisi Withings, önceki ürünleri ile iyi bir niş pazarı açmayı başarmıştı. Firma şimdi ise CES 2020‘de ScanWatch adlı yeni bir hibrid akıllı saatle boy gösterecek.

Withings ScanWatch, en azından dışarıdan, önceki premium hibrid saatleriyle hemen hemen aynı. Standart analog içeren, tanıdık bir dairesel kadran, uyarılar için üstte küçük bir PMOLED ekran ve gün boyunca adım hedefilerinizi takip edebilmek için ekranın altında bir bölüm de sunuyor.

Bununla birlikte fitness odaklı üretici, cihazın iç kısmında ise bir dizi gelişmiş sağlık hizmeti ve sensör eklemiş. Kanınızdaki oksijen doygunluğunu ölçen yeni bir SpO2 sensörü sayesinde ScanWatch oksijen seviyenizi dahi kaydedebiliyor. Böylelikle saat, düşük oksijen ataklarınızı tespit edebilir ve uykudayken nefes almada sorun yaşıyorsanız, kardiyovasküler problemle ilişkili bir uyku apnesi belirtileriniz varsa bunları tespit edebiliyor.

ScanWatch’un bu hastalıktan muzdarip olup olmadığınızı kesin olarak söyleyemeyeceğini belirtmekte fayda var. Sadece olasılığı işaret edebilir ve sizi profesyonel bir teşhise yönlendirebilir.

ScanWatch’ın diğer bir özelliği de düzensiz kalp atışı ve atriyal fibrilasyonu izleme yeteneğidir. Bunun için saat, dahili sensör aracılığıyla, kalp atış hızı okumalarınızı periyodik olarak alır ve düzensizlik bulduğunda sizi uyarır. Bu olduğunda, ScanWatch, iki parmağınızı 30 saniye boyunca yan çerçevelerde bulunan sensörlere dokunarak elektrokardiyogram değerlerinizi hemen hesaplayabilmeniz için sizi uyarıyor.

Geçtiğimiz yıl Apple Watch’taki buna benzer bir teknolojinin hayat kurtardığına şahit olmuştuk. Bu haberi okumak isterseniz, tıklayın.

Tasarımda ise; Withings, ScanWatch’in ilk versiyonları için müşterilerinden gelen geridönüşleri dikkate almış görünüyor. Selefine göre ekran daha büyük bu da ekran içeriğini okumayı daha kolay hale getiriyor. Ayrıca, Apple Watch’a benzer şekilde, sağdaki düğme, arayüzler arasında hızlı bir şekilde geçiş yapmanızı sağlayan bir kadranla değiştirildi.

Batarya konusunda ise ScanWatch oldukça iddalı. Tek bir şarjla, 30 güne yakın kullanım sunarken, bildirim uyarıları, uyku analizi ve yüzme sayacı gibi birçok özelliği de bu süre içersinde aktif olarak kullanabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
error: İçerik Korumalıdır !!
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitenin devamlılığını sağlayabilmek için reklamlar gerekli. Anlayışınız için teşekkürler
%d blogcu bunu beğendi: