HaberSanayiiSavunma Sanayi

Türkiye, Tiltrotor Üretimi İçin Düğmeye Bastı

Türkiye’nin savunma sanayisinde yürütülen çalışmalara dair olumlu haberlerin gelmesi herkesi mutlu etmektedir. Bugün itibariyle savunma sanayisinde %65 yerlilik oranına ulaşılmış durumda. Bu alanda özellikle devletimizin uzun yıllardır sabırlı bir şekilde sürdürmüş olduğu çalışmalar doğrultusunda yetiştirilmiş çok kaliteli insan gücü ile büyük oranda bilgi birikimi elde edilmiştir.

Tabi her ne kadar eksiklerimiz olsa da savunma sanayisi ile alakalı gelişmeleri yakından takip ettiğinizde fark edeceksiniz ki var olan eksikliklerin hızlı bir şekilde kapatılarak 2023’teki %100 yerli savunma sanayi hedefine büyük adımlar ile ilerlenmektedir.

Şuan için savunma sanayisinde ki en büyük eksiğimiz yerli motor ve güç aktarım birimleridir. Buna bağlı olarak Türkiye özellikle bu alana daha çok önem vermektedir. Çünkü motor eksikliğinden dolayı hem diğer ülkelere bağımlı olmaya devam edildiği hem de ihracat konusunda önümüze sürekli engel çıkmasına neden olduğu için bu sorunun bir an önce çözüme kavuşturulması gerekmektedir.

Savunma sanayi müsteşarlığından yapılan açıklamaya göre motor ve güç aktarım birimleri konusunda büyük yol alınmış olduğu ve en geç 3-4 yıl içerisinde tamamen kendi sistemlerimizi kullanmaya başlayacağımızın haberini verdi.

Şuan Türkiye, savunma sanayi alanıyla ilgili hangi ürün olursa olsun rahat bir şekilde yapılabilecek seviyeye gelmiş durumdadır. Tiltrotor ile ilgili çalışmalar da dahil olmak üzere yerli uçağımız TFX için de binlerce mühendisimiz gece gündüz çalışmaktadır. Çalışmaların tamamlanması dâhilinde 2023 yılında ilk uçuşunu gerçekleştirecek. Aynı zamanda yerli yeni nesil denizaltıların, yeni nesil füzelerin, kara araçlarının ve diğer üretimi gerçekleştirilen tüm sistemler ile ilgili çalışmalar hızlı bir şekilde ilerletilmeye devam edilmektedir.

Daha gelişmiş çalışmalar arasında yer alan ve silah sistemlerimize yakın zamanda eklenecek olan Tiltrotor( Heli uçak), Amerikan filmlerinde sıklıkla denk geldiğiniz bir hava aracıdır. Helikopter ile uçak arası melez bir hava aracı olan Tiltrotor, sıradan bir hava aracı olarak görünmektedir. Fakat aslına bakılırsa çok büyük etkileri bulunmaktadır.

Şu an hem Amerikan hava ve deniz kuvvetleri hem de Amerikan başkanları tarafından aktif olarak kullanılmaktadır. Askeri noktada dünyada sadece Amerikan ordusu tarafından kullanılmaktadır. Bu hava araçlarının en belirgin özellikleri herhangi bir piste ihtiyaç duymamalarıdır. 1000 km menzile sahip Tiltrotor’ ların saatte ki hızı 510 km’ dir.

Yeni geliştirilen modelleri ise 8 km yüksekliğe kadar çıkmaktadır. Ayrıca 24 asker ve 15 ton yük taşıma kapasiteleri vardır. Türkiye’nin bu uçakları 2023- 2030 yılı arasında envanterine alması bekleniyor. Gerekli görüşmeler şimdiden başladı. Uçakta tamamen bize ait olan sistemler yer alacak. Şu anda orduların kullanmış olduğu birçok araç önemini yitirerek yerini Tiltrotor’lara bırakacağa benziyor.


Yazıyı beğendiyseniz ve bu tarz yazıların gelmesi için destek olmak isterseniz; sitede gösterilen reklama tıklamanız yeterlidir. Teşekkürler

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
error: İçerik Korumalıdır !!
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitenin devamlılığını sağlayabilmek için reklamlar gerekli. Anlayışınız için teşekkürler
%d blogcu bunu beğendi: