HaberÖzel Dosya

Huawei Gerçekleri | Özel Dosya

Huawei’nin son dönemlerdeki yükselişi, ABD’yi neden rahatsız etti ve bir numaralı hedefi oldu. Peki neden diğer Çinli firmalar değil de Huawei?

Konunun sadece teknoloji savaşı olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Sorunun derinliklerinde yatan sebep ise bambaşka.

Günlük yaşantısına kapılmış insanlarımız, ülkemizde kurulu medya düzeni yüzünden ülkemizi etkileyen veya etkilemesi muhtemel gelişmelerin farkına bile varamıyor.

Şuan dünyada çok büyük bir paylaşım savaşı var. Tüm ülkeler bu güç paylaşımında etkin rol almaya çalışıyor. Eğer bu süreç anlaşmalar ile sonuçlanmazsa 3. Dünya Savaş’ının oldukça yakın olduğunu söyleyebiliriz.

Mücadele şuan hayatın her alanında yaşanıyor. Bunun için her yöntem istisnasız kullanılıyor. Terör örgütleri, ekonomi, Fransa’daki gibi sivil toplum örgütleri ve teknoloji bu mücadelede en sık kullanılan araçlar.

2. Dünya Savaşı’ndan sonra Amerika ve Rusya, iki süper güç olarak dünyayı yönetti. 1991’de Sovyetler Birliği’nin yıkılmasıyla Amerika tek süper güç olarak kaldı. Kendi kurallarını tüm dünyaya hakim kıldı. Amerika ne kadar güçlü olsa da yolun sonuna geldiklerinin onlar da farkında.

Bugün Amerika’nın ekonomisini incelediğinizde en fazla borcu olan ülke olduğunu görebilirsiniz. Kendi açıkladıkları rakamlara göre 21 Trilyon dolar ile borç batağında bir ülke olduğu çok açık ortada ve borcun geri ödenmesi imkansız.

Image result for rothschild ailesi

Dünya ekonomisi ile birlikte Amerika ekonomisine de Yahudiler hakimdir. Amerika’nın borçlarının çok büyük bir kısmı da Yahudi ailelerine. Özellikle Rothschild Ailesine. Bu aile artık Amerikan devletini de istediği için olaylar tamamen farklı boyuta gelmiş ve savaş alevlenmiştir.

Pentagon, Amerikan derin devleti olarak bilinir. Amerika’da bir çok başkan Rothschild ailesinin onayı ile Beyaz Saray’a gider. Bill Clinton da Obama da bu ailenin onayı ile başkan olmuş kişilerdir.

Image result for trump clinton

Hatırlarsanız şuanki Başkan Trump ile Hillary Clinton başkanlık yarışına girmişlerdi. Herkes Clinton’ın kazanmasına kesin gözüyle bakarken Pentagon’un devreye girmesiyle Trump, bir anda Amerika’nın başkanı oldu. Bu Rothschild ailesine vurulan büyük bir darbeydi.

Amerika’nın büyük şirketleri Yahudi sermayelidir. Pentagon’un Rothschild ailesini hedefe koyması, bu ailenin stratejisinin değişmesine de yol açtı. Aile, uzun süredir Amerika’nın karşısına rakip ülke hazırlamak için Çin’e çok büyük yatırımlar yapıyor.

Hem kendi şirketlerini hem de üzerinde etkilerinin olduğu avrupalı ve amerikalı şirketleri Çin’e yatırım konusunda sürekli teşvik ediyor.Herkes son 30 yıldır Çin mucizesini konuşurken, kimse bu yükselişin arkasındaki gücü konuşmuyor.

Bir devletin süper güç olabilmesi için belli kurallar gereklidir. Önce küresel çapta bir ordunuz olmalı, ekonominizin ilk 6’da ve dünya çapında markalarınızın olması gerekli. Herkes Çin’i kominist ve kapalı toplum olarak bilir.

Image result for china army

Halkın Kurtuluşu Ordusu, Çin yönetiminde etkilidir. Yani Çin yönetimine aslında askerler hakimdir. İster Kominist ister kapitalist isterse sosyalist olsun farketmez. Her sistem varlığını devam ettirebilmek için sermayeye ihtiyaç duyar. Bundan dolayı Çin Ordusu uzun süredir Rothschild ailesi ile dirsek temasında.

Çin’e ait birçok marka, bugün dünyada dengeleri sarsmaya başladı. Bunlardan en bilineni Huawei Şirketidir. 1944 doğumlu eski bir subay olan Ren Zhengfei , 1987 yılında Huawei şirketini kurar.

Image result for huawei şirket

Zamanla büyüyen şirket, Çin ordusunun özellikle iletişim altyapısını sağlar. Şirket daha sonra yıllık 100 milyar dolar ciroya ve 180,000 çalışana sahip olur. Şirketin tarihçesi kısaca internette böyle anlatılıyor.

Ancak, bir de hikayenin anlatılmayan kısımları mevcut.
Rothschild ailesi, şirket sahibi Ren Zhengfei ‘ye destek vermeye başlar. Adeta sihirli bir dokunuşla, Huawei, Amerikalı şirket Apple’ı geçerek dünyada Samsung’dan sonra ikinci konuma gelir.

Aile bununla da kalmaz, Huawei ile avrupa ve amerikanın telekomünikasyon altyapısını da ele geçirir. Peki amaç ne?

Related image

20.yy’da savaş, petrol içindi ve bu savaş uçak, tank ve füzeler ile yapılırdı. 21.yy’da ise savaş, bilişim teknolojileri üzerinden yani siber saldırılar ile yapılıyor. Günümüzde güçlü kalmanın yolu ise teknolojik üstünlükten geçiyor.

Askeri operasyonlara gerek duymadan, oturduğu yerden bilgisayarlar sayesinde bir ülkenin elektrik sistemini felce uğratmanız veya nükleer reaktörünü patlatacak noktaya getirmeniz mümkün. Bunu sağlamanın yolu da telekomünikasyondan yani iletişimden geçiyor.

Huawei son 20 yılda, telekom alanında avrupalı ve amerikalı birçok şirketi batıran Çinli firmadır. ABD’li firmalar, Huawei için sürekli patent davaları açsa da bir sonuca ulaşamadı. Teknolojisini çok uygun fiyata ve eş değer kalite ile sunan firma, sektörde önemli bir konuma geldi.

2G, 3G ve 4G gibi hızlı teknolojilerin olduğu bu dönemde, Çin bankalarından da uygun fiyatlara kredi alınca, batılı operatörler bile Huawei’e döndü. Ve bir kısmı iflas etti. Nortel gibi bir firma kapanırken, Ericsson gibi firmalar ise büyük darbe yedi. Böylece dünya telekom altyapısı büyük oranda Huawei olmaya başladı.

Amerika yıllarca telekomünikasyon altyapısı ile ülkeleri dinledi ve interneti kontrol etti. Ancak işler büyük oranda değişmeye başladı. Huawei, bugün 60’ı aşkın ülkenin altyapısına hakim olmuş durumda. Bu ise Çin’e inanılmaz istihbarat gücü getiriyor.

Image result for huawei daughter arrested

Amerika bu tehlikenin farkında olduğu için Çinli firmayı ilk hedeflerinden birisi haline getirdi. Ren Zhengfei‘in kızı, Meng Wanzhou, CIA’in Kanada’daki operasyonu ile havaalanında tutuklanıp Amerika’ya götürüldü. Şuan Pentagon’un elinde.

Amerika bu hamlesiyle Çin’i derinden sarstı ve Huawei üzerinden
Rothschild ailesini hedef aldığını göstermiş oldu. Çünkü perde arkasında Huawei’in sahibi bu aile. Huawei ile artan istihbarat gücü aslında bu ailenin de gücünü artıyor.

5G teknolojisinde en önemli lider konumunda olan Huawei, İngiltere’nin bile altyapısını oluşturmak için anlaşmaya vardı.

Facebook, instagram gibi sosyal medya uygulamaları ve Microsoft işletim sistemi sayesinde çok rahat bilgi toplayan Amerika, bu üstünlüğünü giderek Çin’e kaptırdığını farkedince, kural tanımaksızın saldırmaya başladığını görebiliyoruz.

Peki Türkiye Ne Durumda?

Türkiye’nin en büyük operatörü Turkcell’dir. Tahmin edin bakalım, Turkcell altyapısının tamamında hangi şirkete ait teknoloji kullanılmakta? Huawei. Bizim için de tehlike çanları aslında çoktan çalmaya başladı.

Şuan ülkemizin telekomünikasyon altyapısının %80’inde Huawei imzası var. Bu durum bizim için büyük güvenlik riski oluşturuyor.

Ancak şuanki durum ümitsiz veya çözümsüz değil diyebiliriz. Türkiye durumun farkına varınca Ulak Proje’sini başlattı. Ne yazık ki halkımızın büyük bir çoğunluğu saçma haberlerle oyalandığı için bu stratejik hamlenin önemini anlamayı geçin, duymayacak bile.

Ulak Projesi ile yerli baz istasyonları geliştirilerek, sayısı 590’a çıkmıştır. Turkcell, Turk Telekom ve Vodafone artık Ulak baz istasyonlarına geçmeye başladı. Devlet bir süre sonra Ulak baz istasyonlarının kullanımını zorunlu hale getirecek ve böylece hem istihbarat gücü gelişecek hem de Türkiye’nin büyük oranda siber saldırılara maruz kalmasının önüne geçilecek.

Image result for ulak projesi

İşte son yıllarda büyük reklam kampanyaları ile adını duyduğunuz ve dünyada ikincilik konumuna yükselmiş Huawei özünde böyle bir şirkettir. Görünürde Samsung ve Apple gibi devlerle mücadele eden sadece cep telefonu üreticisi sandığımız şirketi tanımış olduk.


Yazıyı beğendiyseniz ve bu tarz yazıların gelmesi için destek olmak isterseniz; sitede gösterilen reklama tıklamanız yeterlidir. Teşekkürler

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. iletişim alanında dünyadaki olaylardan haberdar olabilmek adına güzel bir derleme olmuş. Emeğinize sağlık. Böyle yazıların devamını bekliyoruz. Teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
error: İçerik Korumalıdır !!
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitenin devamlılığını sağlayabilmek için reklamlar gerekli. Anlayışınız için teşekkürler
%d blogcu bunu beğendi: