Haber

Araç Ekspertizi İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Son dönemde araç alım ve satımlarında olmazsa olmaz bir aşama haline gelen ekspertiz raporu ile ilgili doğru bilinen yanlışlar her geçen gün ekspertiz firmalarının sayısıyla birlikte orantılı olarak artmakta.

Yazıya başlamadan önce, hangi ekspertiz firmalarını tercih etmeliyim gibi bir soru varsa aklınızda; kalibrasyon güvenirliliği ve yeterliliğini ispatlamış dolayısıyla da TSE-HYB belgesi almaya hak kazanmış ekspertiz firmalarını seçmenizde fayda var.

1.Motor Raporu

Eski dönem sanayi geleneklerimizden olsa gerek motora ömür biçme, değer verme ve oran verme gibi durumlar alışkanlık haline gelmiş, ekspertizde “dynometer” devrine geçilmiş olsa da insanların beklentisi motorun ömrüne dair bir açıklama ve rakam duymaktır.

Haliyle “birçok” ekspertiz firması da bu talebi karşılamak için anlık performans grafiklerini ve elde edilen anlık performans bilgilerini “bilmeden yada bilerek” bu beklentiye uygun hale getirmekte.

Dyno ile ölçülen bir motorun ortaya koyduğu veriler anlıktır. Bu anlık performans ile elde edilen beygir gücü, aracın stok halindeki yani ruhsatta yazan beygir gücüne orantılayarak motorun ömrüne dair yüzde verilemez.

Örnek:
Aracınızın ruhsattaki gücü 75Kw olarak yazıyor dolayısıyla yaklaşık 100 beygire tekabül etmektedir. Dyno testinde yapılan ölçüm sonrası aracınızın 70 beygir güç ürettiği belirtilip, basit bir matematikle 70/100; %70 yazılıp verilemez. Bu sadece birçok bilinmeyen faktörü içinde bulundurmuş ve o “anlık” aracın ürettiği performans oranıdır. Motor ömrüne dair bir bilgi değildir.

Anlık performansa etki eden durumlar;

  • Motorun sıcaklık durumu
  • Motorun fiziki kondisyonu(blok)
  • Kullanılan yağın kalitesi ve durumu
  • Ateşleme sisteminin durumu
  • Hava filtresinin kalitesi ve durumu
  • Kullanılan yakıtın kalitesi
  • Soğutma sisteminin durumu
  • Egzoz durumu
  • Mavi duman
  • Siyah duman vs

Birçok faktör o anlık performansa etki etmektedir. Lastik-jant farklılıkları dahi bu sonuçlara etki edebilir. Bu yüzden yurtdışında bir çok dyno test merkezinde doğrudan tekerlek göbekleri ile aksa bağlı şekilde testler yapılmaktadır.

Sonuç:

Bazı ekspertiz firmaları bu etkenleri göz önünde bulundurarak, çalışmaya başlamadan önce birçok aracı defalarca test edip bu etkenleri cihazın kalibrasyonuna yansıtarak rapor vermektedir. Bu raporlar motorun ömrüne değil sağlığına dair daha yakın sonuçlar verecektir.

Tavsiye: Özellikle aracın motoru ile ilgili bilgi almak istiyorsanız, sorularınız, rakamlara yönelik olmasın. Örneğin; yağ yakmaya başlamış bir aracın beygir gücü de yüksek çıkacaktır. Bu durumda 5-10 beygir fazla güç aldığınızda bu oran da yükselecektir. Bu yüzden ilanlarda bazı 10 yaş üstü araçlar yüzde 80 motor var diye raporlarını paylaşıyorlar.

Motorun fiziki durumunu öğrenmeye çalışın, yağı ne zaman değiştiği hangi yağ kullanıldığı ve o anki yağ durumunu karşılaştırın. Test sırasında duman atıyorsa araç; siyah duman mı mavi duman mı? Aracın yağ veya diğer sıvılarında sızdırma var mı? bunları sorun. Ayrıca ekspertiz firmalarına testi nasıl yaptıklarına dair sorular sormaktan çekinmeyin. Basit matematiği kullanan ekspertiz firmaları size profesyonellikleri ile ilgili bir ipucu verecektir..

2.Kaporta Raporu

Araç ilanlarını gezerken bazen gülüyoruz bazen anlam veremediğimiz açıklamalara maruz kalıyoruz. Hepimiz, boya takıntılı insanlar olduk ve bu yüzden satıcılardan trip yiyoruz. Hepimiz, sigorta şirketlerinin hem kasasındaki parayı etrafa saçan hem de insanların haklarını yiyen bir örgüt olduğunun farkındayız.. O ilanlar gözünüzde canlandı değil mi?

Aslında hepimiz, bu durumun insanımızın büyük bir kısmının “zarar etme korkusuyla, doğruyu konuşamama” hastalığının bir sonucu olduğunu okurken fark ediyoruz.

Değişen: Orjinal veya yan sanayi farketmeksizin, aracın aldığı hasar sonucu “Değiştirilen” parçasıdır.

Sök-Tak: Parça orjinaldir. Ancak parçanın aynı araçtan mı yoksa aynı renk aynı model başka bir araçtan mı getirilip takıldığı bilinmez. Sök-Tak çok basit bir işlem için de yapılabilir, araçtaki “değişen” parça sayısını azaltmak için de! O yüzden sök-tak yazılmış parçanın bulunduğu bölgeyi detaylı inceletin. Önemli bir hasar alınmışsa iç kısımlarda kendini belli edecektir.

Boya: Solma, hasar ve renk değişikliği gibi durumlarda bu uygulama yapılır.

Vernik: Raporlarda macunsuz boya demektir. Bazı satıcılar tahta verniği gibi parlatan bir uygulama gibi anlatmaya çalışır ama öyle değildir. Boya ölçüm cihazlarında yüksek değerler görmemeniz aracın boyasız olduğu anlamına gelmez, sadece macun kullanılmadığını gösterir. Cihaz ile değil, göz ile fark edilecek uygulamalardır.

3. Süspansiyon Testi

Motor kısmındaki ömür biçmeye benzer durum söz konusudur. Süspansiyon “Amortisör” testlerinde bu 4 parçanın ayrı ayrı salınımları test edilir. Çok düşük değerler vermediği sürece patlak olduğuna dair rapor verilmez. Şüphelenilen parça için araç lifte kaldırılır ve incelenir.

Not: Süspansiyon değerlerinin zayıf çıkması halinde doğrudan değişime gitmeyin. Özellikle süspansiyonların ses yapması durumunda bakım yapıp, yağlandıktan sonra tekrar kontrol edin. Hala değişim gerekiyorsa yenisini alırsınız.

4.Fren Testi

Tamburlu sistem kullanan ekspertiz firmalarını tercih etmeniz yeterlidir. Çünkü eski yöntem platform üzerinde frenleme yapmak; testi yapan kişilere göre farklılık göstereceğinden farklı veriler ortaya koyabilir.


Yazıyı beğendiyseniz ve bu tarz yazıların gelmesi için destek olmak isterseniz; sitede gösterilen reklama tıklamanız yeterlidir. Teşekkürler

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
error: İçerik Korumalıdır !!
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitenin devamlılığını sağlayabilmek için reklamlar gerekli. Anlayışınız için teşekkürler
%d blogcu bunu beğendi: