HaberSanayiiSavunma Sanayi

Akıncı İnsansız Hava Aracı | Detaylı İnceleme

Baykar tarafından geliştirilen HALE (Yüksek İrtifa Uzun Görev Süresi) sınıfı İHA Akıncı hakkında detaylı bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Türkiye teknoloji alanında geride kalan ve treni kaçırmış bir ülkeydi. Fakat özellikle insansız hava araçları konusunda doğru adımları doğru zamanda atmaya başladık. Türkiye şuan ürettiği ve projesini oluşturduğu insansız hava araçları konusunda dünyada parmakla gösterilen bir ülke konumuna yükseldi. 1990 yılında Türkiye, drone gibi insansız hava araçları çalışmalarına teşvik vermeye başladı.

Image result for baykar malazgirt

TAI gibi firmalar bu dönemde IHA projeleri için ilk tohumları atmaya başladı. Örneğin Baykar, Malazgirt adı ile döner kanatlı IHA sistemlerini kullanmaya ve geliştirmeye başladı. Şuan bu bilgi ve teknoloji birikimi ordumuzda hala kullanılmakta. 2000’den sonra ise Türkiye’nin IHA kapasitesi ciddi anlamda artmaya başladı.

Taktiksel anlamda daha gelişmiş, daha uzun menzilli ve daha yüksek irtifalara çıkabilen IHA’lar yaptık. Ancak en büyük sıçrayış, TAI’nin ürettiği Anka modeli ile gerçekleştirildi. Çünkü artık Anka insansız hava aracımız yetenek ve kapasite bakımından, Amerika ve İsrail’in ürettiği IHA’lar ile aynı sınıfta yer almaya başladı.

Related image

Başarımız ise burada sınırlı kalmadı ve teknolojik gelişim sürdürüldü. Anka’ların silahlı versiyonları da üretildi ve bugün ordumuzda çok yoğun faaliyet gösteren bir savunma sanayii ürünümüz oldu.

Akıncı Neden Bu Kadar Önemli

Baykar’ın ürettiği Akıncı taktik IHA sistemi, Türkiye’nin insansız hava araçları teknolojisinde erişmiş olduğu en yüksek noktayı gösteriyor. 2019’da uçuşlarına başlayacak olan Akıncı ile 2020 yılı itibariyle dünyada çok ama çok az ülkenin sahip olduğu havacılık kabiliyetine sahip olmuş olacağız.

Şuan aktif şekilde kullanılan Anka araçlarımız MALE sınıfı yani orta irtifada uzun süreli görev yapabilen bir uçak. Hem istihbarat amaçlı kullanıyoruz hem de silahlandırarak operasyonlarda kullanılabilir hale getirildi.

Image result for baykar akıncı

Akıncı ise bir üst seviye olan HALE sınıfı yani yüksek irtifa uzun sureli görev yapabilen bir uçak. Şuan dünyada çok az sayıda bu tür IHA geliştirildi. En çok bilineni ise Amerika’nın ürettiği “Global Hawk” modeli. Akıncı ise bu sınıfta silahlandırılmış ilk HALE sınıfı IHA olarak tarihe geçecek.

Image result for global hawk

Akıncı’nın Teknik Özellikleri

Resmi olarak 12000 metrede görev yapabiliyor. Ayrıca görev süresi ise tam olarak 24 saat. Bu da tam bir gün boyunca operasyonel katkı sağlayacak bir hava aracı demek. Akıncı büyük bir IHA, kalkış ağırlığı 4.5 ton ve ciddi anlamda görev yükü kapasitesine sahip.

Kullanılan 2 adet 900 beygirlik turboprop motorların TAI tarafından geliştirildiğini de belirtelim. Tabi ki alt parçalarında ithal malzemeler olabilir ancak Akıncı’nın tasarımından motorlarına kadar herşey yerli olacak diyebiliriz.

Akıncılarda hem iç hem dış olmak üzere iki farklı yük taşıma istasyonu bulunuyor. İç istasyonlarda 450kg ve dış istasyonlarda 900kg yük taşıyabiliyor. Bu kapasitenin bir bölümünü silah sistemleri ile bir kısmını da teknolojik keşif ekipmanları oluşturuyor.

Gelişmiş Keşif & İstihbarat Yeteneği

Kullanıldığı göreve göre Akıncılarda gelişmiş keşif ve istihbarat sistemleri kullanılabiliyor. Bunlar arasında uydu navigasyon sistemleri, haberleşme sistemleri, keşif-istihbarat ve düşman iletişimini dinleme gibi sistemler yer alıyor. Kilometrelerce yükseklikten arazileri izleme yeteneği ile casusluk faaliyetlerinde dahi kullanılabilir bir hava aracı olacak.

Akıncı’nın temel görevi keşif ve istihbarat. Sahadaki düşman hareketlerini takip etmek ayrıca düşman iletişimini dinlemek ve bozmak gibi elektronik harp yeteneklerine de sahip olacak.

Yüksek kapasitede faydalı yük taşıyabilen Akıncı’da ,Türkiye’de üretilmiş havadan karaya atılabilen her türlü mühimmat kullanılabilecek. Bunlar arasında en ilgi çekici olanı ise Akıncı’nın seyir füzesi kullanabilecek oluşu. Türkiye’nin yerli ve milli üretimi olan SOM füzesini bu araçlarda kullanabilmesi demek Türkiye’ye taktik ve stratejik birçok avantaj getirmesi demek. İnsansız araçlar oldukları için çok daha tehlikeli bölgelere, çok daha az riskle görev yapılabilecekler. Diğer IHA’lar arasında Akıncı’yı bir numara yapacak özellik de bu.

Related image

Yapay Zeka Kullanılıyor

Baykar’dan yapılan açıklamaya göre saatte 500 mil hıza ulaşabilecek Akıncı’da yapay zeka kullanılacak. Otonom yeteneklere sahip olacak hava aracı, iniş ve kalkışları kendisi yapabilecek, rotasına karar verebilecek, karadaki tehlikeleri kendisi tespit ve teşhis edebilecek. Ayrıca elektronik harp sırasında iletişimi kesilirse uçak havada kendi başının çaresine bakabilecek ve  görevine devam edebilecek. Görevi bittiğinde ise tekrar üste geri dönebilecek çok yönlü gelişmiş bir hava aracı olacak.

Yapay zekadan kasıt aslında öğrenme yeteneğidir. Eğer iddalar doğruysa Akıncı taktik IHA’sı zaman içerisinde kullanımdan kaynaklanan tecrübe ile kendi kendine hedeflerini seçme, teşhis etme ve kendi taktiklerini geliştirmeye başlayacak.

Kaynak: Ayhan Tarakçı


Türk Savunma Teknolojilerindeki
Tüm Gelişmeleri Sosyal Medya Hesaplarımızdan Takip Edebilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik Korumalıdır!
Kapalı