BilimHaber

Dünya 5 Saniyeliğine Yerçekimini Kaybederse Ne Olur?

İnsanları ve diğer nesneleri bir arada tutan doğal fenomen yerçekimi. Gezegenimiz beş saniye bile yerçekimini kaybedecek olsaydı, Dünya’daki yaşamın nasıl sonlandığına şahit olurduk (çok kısa bir süreliğine tabi).

Yerçekimi nesneleri birbirine doğru çeker. Bir nesne ne kadar büyük olursa, çekim kuvveti o kadar güçlü olur. Bir nesneye ne kadar yakın olursanız, çekim kuvveti o kadar güçlü olur. Dünya, elbette, muazzam ve bize çok yakın.

Güneş ise Dünya’dan çok, çok daha büyük – gezegenimizin 1 milyondan fazla kopyası onun içine sığabilir. Güneşin yerçekimi, gezegenimizi ve diğerlerini bu yanan sıcak yıldızın etrafında döndüren güçtür.

Yerçekimi olmasaydı insanlar ve diğer nesneler ağırlıksız olurdu. Astronotların ülkelerinin bayrağını aya dikmeye çalışırken uğraştığı sahneleri görmüşsünüzdür. Uzun ve yavaş zıplamalarının nedeni, ayın Dünya’dan çok daha küçük olması ve dolayısıyla çok daha az yerçekimine sahip olmasıdır. Uzay araçlarında ağırlıksız bir şekilde etrafta süzülen astronotları gördüğümüzde de aynı şey geçerli: Dünyadan ne kadar uzaklaşırlarsa, gezegenin yerçekimi kuvveti de o kadar azalacaktır.

Peki Yer Çekimi Aniden Yok Olursa?

Eğer Dünya aniden tüm çekimini yitirirse, sadece havada süzülmeye başlamazdık. Herhangi bir güçlü kütleçekimsel çekişin olmaması insanlar, arabalar ve binalar gibi kütlesi olan herhangi bir şeyi – rüzgarda hızla uçuşan ot topluluklarına çevirirdi. Çünkü gezegen, nesneleri kendisine bağlı tutmak için gerekli olan yerçekimi olmadan da dönmeye devam edecekti.

Yerçekimi kaybı, gezegenin havayı, suyu ve atmosferini de tutamayacağı anlamına gelir. Michael Bay filminin kıyamet yıkımı senaryosu devreye giriyor. Ani ve şiddetli bir hava basıncı kaybı hemen herkesin iç kulağını parçalayacaktı. Uçarken veya tüplü dalış yaparken oluşan basıncı düşünün; bu basıncın yanında hiçbişey.

Önemli bir bağlayıcı madde olan oksijen parçalanırdı ve gezegeni terk ederdi. Peki H2O’dan O çıkarsa geriye ne kalır? Doğru. Su, hidrojen gazı haline gelecek ve her canlı hücrede anında patlamaya neden olacaktı. Tabii, beş saniye içinde bitecekti herşey ancak yerçekimi geri geldiğinde hiçbirimiz etrafta olmayacaktık.


Yazıyı beğendiyseniz ve bu tarz yazıların gelmesi için destek olmak isterseniz; sitede gösterilen reklama tıklamanız yeterlidir. Teşekkürler

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
error: İçerik Korumalıdır !!
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitenin devamlılığını sağlayabilmek için reklamlar gerekli. Anlayışınız için teşekkürler
%d blogcu bunu beğendi: